PreviousNext PreviousNext

تولید نیم ساخته های آلومینیوم چین

 

حجم تولید محصولات نیمه‌ساخته آلومینیومی چین در نیمه نخست سال جاری، حدود ۲۱/۳ درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد داشت. استان‌های شان‌دونگ و هنان هر کدام به‌ترتیب با تولید حدود ۹/۸ و ۸/۴ میلیون تن از نیمه‌ساخته‌ها، بیشترین حجم تولید را در این دوره از بین استان‌های مختلف چین به‌خود اختصاص دادند.
 به نقل از اخبار فلزات، چین همگام با رشد چشم‌گیر توسعه صنعتی و اقتصادی در سال‌های گذشته، به غول تولیدکننده اکثر فلزات پایه، خصوصا آلومینیوم تبدیل شده است. ظرفیت تولید آلومینیوماین کشور به‌حدی زیاد است که همواره یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده در قیمت آلومینیوم و محصولات آن در بازارهای بین‌المللی بوده است. ظرفیت تولید آلومینیوم اولیه چین در حال حاضر نزدیک به ۴۵ میلیون تن می‌رسد که با توجه به تخمین ظرفیت جهانی، می‌توان گفت که نزدیک به ۶۰ درصد ظرفیت تولید کل دنیا را در دل خود جای داده است. چین علاوه بر توسعه چشم‌گیر ظرفیت تولید آلومینیوم اولیه، ظرفیت تولید محصولات نیمه‌ساخته و پایین‌دست این صنعت را نیز گسترش داده و در بخش پایین‌دست این صنعت نیز به بزرگترین تولیدکننده این محصولات تبدیل شده است. گرچه قسمت اعظمی از تولیدات چین، به‌واسطه مصرف بالای این کشور در بازارهای داخلی آن مصرف می‌شود، اما قیمت تمام شده پایین این محصولات و صادرات آن به دیگر بازارهای جهانی، تأثیر قابل توجهی در تنظیم قیمت این محصولات در بازارهای مقصد خواهد داشت. از همین رو، بررسی صادرات محصولات آلومینیومی چین و عمده بازارهای مقصد این کشور، نگاه تحلیل‌گران را همواره به‌خود جلب کرده است.

نمودار ۱، صادرات ۳ دسته از مهم‌ترین محصولات پایین‌دست صنعت آلومینیوم چین را نشان می‌دهد. با توجه به این نمودار، صادرات محصولات نیمه‌ساخته چین در ۴ سال گذشته روند رو به رشدی را سپری کرده است. گفتنی است که بنا به آمار صادرات و واردات جهانی، صادرات چین از محصولات نشان داده شده در نمودار ۱ برای سال ۲۰۱۶، حدود یک‌چهارم حجم تجارت جهانی این محصولات را به‌خود اختصاص داد. با توجه به این نمودار، تنها حجم صادرات ورق‌های آلومینیومی چین نسبت به سال پیش از آن کاهش یافت که این امر به سبب افزایش بیشتر رشد مصرف این محصول در چین، عمدتا توسط صنعت خودروسازی، نسبت به رشد ظرفیت و تولید آن بوده است.

درچین ۲ استان هنان و و شان‌دونگ از مهم‌ترین استان‌های صنعتی در صنعت آلومینوم به‌شمار می‌روند. بنا به آمار انجمن صنایع فلزی غیر آهنی چین، این ۲ منطقه به‌تنهایی در نیمه ابتدایی سال جاری، بیش از ۱۸ میلیون تن انواع محصولات نیمه‌ساخته آلومینیومی تولید کردند. استان شان‌دونگ با تولید حدود ۹/۸ میلیون تن از محصولات نیمه‌ساخته رتبه نخست را در بین استان‌های چین از لحاظ حجم تولید نیمه‌ساخته‌های آلومینیومی از آن خود کرد. پس از آن، استان هنان با تولید حدود ۸/۴ میلیون تن در جایگاه بعدی قرار گرفت. بنا به آمار منتشر شده، کل حجم تولید چین در نیمه نخست سال جاری، حدود ۲۱/۳ درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد داشت. این در حالی است که حجم تولید در استان شان‌دونگ چین که در سال‌های اخیر همواره برترین تولیدکننده نیمه‌ساخته‌های آلومینیومی در چین محسوب می‌شد، با رشد اندکی مواجه شد. ولی

.در مقابل، استان هنان با رشد ۱۰/۷ درصدی نسبت به نیمه نخست سال پیش از آن، حدود ۳ میلیون تن بر حجم تولید محصولات نیمه‌ساخته آلومینیومی خود افزود.

 

aph#r3

گالری تصاویر