PreviousNext PreviousNext

نبود زیر ساخت بازار مصرف در صنعت آلومینیوم

آمار تولید آلومینیوم ایران در سال جاری حاکی از افت ۶ درصدی در قیاس با ۳ ماه نخست سال گذشته است. در حالی که سطح تولید شرکت آلومینیوم المهدی- هرمزال تقریبا در سطح ثابتی باقی مانده، ولی ایرالکو با حدود ۱۱ درصد افت تولید مواجه بود.
 به نقل از اخبار فلزات، صنعت آلومینیوم در ایران دارای قدمتی بیش از ۴ دهه است که آن را تبدیل به یکی از پایه‌گذاران این صنعت در خاورمیانه کرده است. شرکت آلومینیوم ایران که در سال ۱۹۷۲ میلادی تأسیس شد چندی پس از آن شرکت آلبای بحرین، تولید آلومینیوم خود را آغاز کرد و از مهم‌ترین و بزرگترین تولیدکنندگان آلومینیوم به شمار می‌رفت. با این حال، شرکت آلبای بحرین به‌عنوان رقیب اصلی ایران در تولید آلومینیوم، از ایران پیشی گرفت. در حال حاضر، آلومینیوم در ایران، در منطقه خاورمیانه از بین ۷ کشور تولیدکننده رتبه پنجم را دارد و پس از ایران، عمان و در حجم بسیار کمی ترکیه به تولید آلومینیوم می‌پردازند.

در مهم‌ترین قیاس بین صنعت آلومینیوم ایران با سایر کشورهای خارومیانه، باید گفت که تقریبا تمامی شرکت‌ها با حدود ۱۰۰ درصد ظرفیت تولید در حال بهره‌برداری هستند، در حالی که در ایران، نرخ ‌بهره‌برداری در سال‌های گذشته به زحمت به ۷۵ درصد می‌رسید. این در حالی است که در سال گذشته، حجم تولید آلومینیوم در ایران نسبت به سال‌های پیش از آن با کاهش همراه بود. در همین راستا، نمودار، حجم تولید ماهانه آلومینیوم در ایران را از ابتدای سال ۱۳۹۵ تا خرداد ماه سال جاری نشان می‌دهد.


aph#r3

گالری تصاویر